.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Solid work by locals in meet

-A A +A
By Dave Kavanaugh

Results from Saturday’s West Las Vegas Track & Field Invitational held at the Herrera Complex:
 
BOYS’ TEAM STANDINGS

Previous
Play
Next

1. St. Michael’s, 93 points
2. West Las Vegas, 66 points
3. Clayton, 63 points
3. Santa Rosa, 63 points
5. Cimarron, 24 points
6. Robertson, 20 points
7. Santa Fe Prep, 19 points
8. Española Valley, 18 points
9. Tucumcari, 17 points
10. Peñasco, 16 points
11. Santa Fe Indian, 9 points
12. Raton, 7 points
13. McCurdy, 5 points
14. Santa Fe Waldorf, 4 points
15. Pecos, 3 points
16. Cuba, 2 points
16. Questa, 2 points
16. Springer, 2 points
19. Des Moines, 0 points
19. Maxwell, 0 points
19. Mesa Vista, 0 points
19. Mora, 0 points
19. Roy, 0 points
19. Taos, 0 points
19. Vaughn, 0 points
 
GIRLS’ TEAM STANDINGS
 
1. St. Michael’s, 81.5 points
2. West Las Vegas, 69 points
3. Clayton, 50 points
4. Robertson, 43.5 points
5. Santa Rosa, 36 points
6. Santa Fe Prep, 32 points
7. Cimarron, 28 points
8. Raton, 19 points
9. Tucumcari, 13 points
10. Questa, 12 points
10. Santa Fe Waldorf, 12 points
12. Cuba, 9 points
13. Española Valley, 7 points
14. Santa Fe Indian, 6 points
15. Taos, 5 points
16. Mesa Vista, 2 points
16. Springer, 2 points
18. Des Moines, 0 points
18. Maxwell, 0 points
18. Mora, 0 points
18. McCurdy, 0 points
18. Pecos, 0 points
18. Roy, 0 points
18. Vaughn, 0 points
 
BOYS’ INDIVIDUAL RESULTS

Triple jump: 1. D. Torel, Santa Rosa, 40-8; 2. I. Anderson, Santa Fe Prep, 40-1; 3. K. Romero, Robertson, 40-0 1/2; 4. R. Gonzales, West Las Vegas, 39-8; 5. H. Sime, Cimarron, 38-2 ½; 6. C. Quintana, Robertson, 38-2 ½
 
Shot put: 1. J. Hochana, St. Mike’s, 47-3; 2. M. Chavez, Tucumcari, 44-5 ½; 3. J. Moncayo, Santa Rosa, 43-1; 4. M. Hochana, St. Mike’s, 42-6; 5. I. Davila, Waldorf, 40-4; 6. B. Trujillo, Robertson, 39-8
 
Discus: 1. M. Hochana, St. Mike’s, 147-0; 2. J. Hochana, St. Mike’s, 143-1; 3. Trujillo, Robertson, 127-7; 4. M. Chavez, Tucumcari, 127-6; 5. A. Garcia, St. Mike’s, 126-10 ½; 6. J. Moncayo, Santa Rosa, 117-0
 
Long jump: 1. Dominguez, St. Mike’s, 19-10; 2. Torello, Santa Rosa, 19-5; 3. Martinez, Española, 18-10 ½; 4. B. Montoya, Clayton, 18-0 ½; 5. Jacquez, Cuba, 18-0; 6. J. Wade, Springer, 17-9
 
Javelin: 1. R. Zamora, Santa Rosa, 156-9; 2. N. Gonzales, West Las Vegas, 155-0; 3. S. Lopez, 145-1; 4. Flores, Española, 131-5; 5. D. Martinez, Española, 128-11; 6. J. Moncayo, Santa Rosa, 127-8
 
High jump: 1. M. Sena, West Las Vegas, 6-0; 2. Dominguez, St. Mike’s, 6-0; 3. Meairs, Santa Rosa, 6-0; 4. Moran, St. Mike’s, 5-10; 5. Urioste, West Las Vegas, 5-8; 6. Sime, Cimarron, 5-8
 
3,200-meter run: 1. M. Coca, West Las Vegas, 10:44.30; 2. I. Rodarte, Penasco, 11:07.88; 3. J. Naranjo, Clayton, 11:10.32; 4. Villanueva, West Las Vegas, 11:19.31; 5. T. Gallegos, Cimarron, 11:20.53; 6. K. Evaldsen, Santa Fe Prep, 11:34.18
 
100-meter hurdles: 1. C. Bagwell, Clayton, 16.4; 2. W. Moran, St. Mike’s, 17.18; 3. A. Nieto, Santa Rosa, 17.82; 4. D. R. Blea, Tucumcari, 17.89; 5. R. Malkey, Cimarron, 18.06; 6. T. Ploing, Clayton, 18.39
 100-meter dash: 1. R. Geary, Clayton, 10.83; 2. R. Wisecarv, McCurdy, 11.25; 3. N. Leyba, St. Mike’s, 11.28; 4. K. Asprodite, Santa Fe Prep, 11.35; 5. M. Hurlocke, Santa Fe Prep, 11.40; 6. S. Urioste, West Las Vegas, 11.40
 
1,600-meter run: 1. M. Coca, West Las Vegas, 4:52.22; 2. H. Sime, Cimarron, 4:59.73; 3. I. Rodarte, Penasco, 5:01.10; 4. M. Tenorio, Santa Fe Indian, 5:02.27; 5. R. Sandoval, Pecos, 5:03.19; 6. J. Subratie, Cimarron, 5:09.20
 
400-meter dash: 1. W. Trevath, Santa Fe Prep, 51.28; 2. A. Ulibarri, Robertson, 52.20; 3. V. Ulibarri, West Las Vegas, 52.20; 4. M. Meairs, Santa Rosa, 54.23; 5. L. Aguirre, Santa Rosa, 54.41; 6. J. Lopez, Pecos, 55.41
 
300-meter hurdles: 1. C. Bagwell, Clayton, 41.94; 2. S. Lobdell, Robertson, 44.63; 3. P. Denne, Peñasco, 44.73; 4. F. Alcaraz, St. Mike’s, 45.09; 5. D.R. Blea, Tucumcari, 45.62; 6. A. Nieto, Santa Rosa, 45.87
 
800-meter run: 1. M. Coca, West Las Vegas, 2:06.60; 2. A. Blea, St. Mike’s, 2:07.66; 3. J. Najar, St. Mike’s, 2:09.90; 4. I. Rodarte, Peñasco, 2:10.36; 5. A. Knouse, Waldorf, 2:10.71; 6. Garcia, Springer, 2:10.85
 
200-meter dash: 1. N. Leyba, St. Mike’s, 23.83; 2. I. Dominguez, St. Mike’s; 3. J. Najar, St. Mike’s, 24.85; 4. S. Urioste, West Las Vegas, 24.97; 5. B. Rael, Questa, 25.00; 6. O. Arreola, Raton, 25.08
 
400-meter relay: 1. Clayton, 45.25; 2. Santa Rosa, 46.25; 3. West Las Vegas, 46.92; 4. Raton, 47.60; 5. Tucumcari, 48.00; 6. St. Mike’s, 48.87
 
800-meter relay: 1. Clayton, 1:35.08; 2. St. Mike’s, 1:35.19; 3. Española, 1:37.99; 4. Santa Rosa, 1:38.15; 5. Raton, 1:41.55; 6. West Las Vegas, 1:41.61
 
1,600-meter medley relay: 1. Cimarron, 3:49.82; 2. Santa Rosa, 4:00.72; 3. Santa Fe Indian, 4:02.89; 4. Clayton, 4:03.72; 5. Tucumcari, 4:05.61; 6. Española, 4:06.91
 
1,600-meter relay: 1. Clayton, 3:36.66; 2. St. Mike’s, 3:42.04; 3. West Las Vegas, 3:42.96; 4. Santa Rosa, 3:43.31; 5. Española, 3:45.52; 6. Santa Fe Prep, 3:53.40
 
GIRLS’ INDIVIDUAL RESULTS
 
Triple jump: 1. L. Serna, St. Mike’s, 30-0; 2. R. Johnson, Clayton, 29-10 ¼; 3. D. Anderson, Santa Fe Prep, 29-5; 4. J. Lujan, Robertson, 29-3 ½; 5. M. Baker, Clayton, 29-0; 6. D. Montoya, Cuba, 28-6 ¼
 
Shot put: 1. A. Montoya, Robertson, 31-2; 2. Gardea, Tucumcari, 30-4; 3. Groenwald, St. Mike’s, 29-9; 4. Lovato, Española, 29-4 ½; 5. Wagner, Clayton, 28-11; 6. Urban, Santa Rosa, 26-5
 
Discus: 1. Pittman, Cimarron, 97-8 ½; 2. M. Vertovec, Raton, 96-2 1/5; 3. Gardea, Tucumcari, 92-4; 4. Wagner, Clayton, 91-4; 5. Wissman, St. Mike’s, 87-4 /12; 6. Montoya, Robertson, 86-5
 
Long jump: 1. J. Padilla, West Las Vegas, 15-2 ½; 2. C. Flores, West Las Vegas, 15-1; 3. B. Lowe, Waldorf, 14-3 ¼; 4. D. Montoya, Cuba, 13-10 ½; 5. S. Rael, Cimarron, 13-10 ¼; 6. H. Padilla, Questa, 13-3 ¾
 
Javelin: 1. J. Fernandez, St. Mike’s, 111-5; 2. K. Wagner, Clayton, 103-9; 3. M. Guara, Raton, 97-9; 4. V. Sanchez, Santa Rosa, 89-7; 5. K. Laumba, Springer, 89-4; 6. K. Spaulding, West Las Vegas, 85-0
 
High jump: 1. Ramirez, Clayton, 5-0; 2. Vigil, Robertson, 4-8; 3. Breeden, St. Mike’s, 4-8; 4. Edward, St. Mike’s, 4-4; 5. Halden, Mesa Vista, 4-4; 6. Haukebo, Cimarron, 4-4
 
3,200-meter run: 1. A. Miller, Robertson, 12:35; 2. C. Gonzales, Penasco, 12:38; 3. K. Dobesh, St. Mike’s, 12:52.05; 4. H. Montoya, Cuba, 13:11; 5. J. Aguilar, Santa Fe Indian, 13:55; 6. K. Linford, Cuba, 13:59
 
100-meter hurdles: 1. Timlen, Santa Fe Prep, 17.97; 2. V. Sanchez, Santa Rosa, 18.12; 3. Stevenson, Cimarron, 18.64; 4. Johnson, Clayton, 18.74; 5. Blue, St. Mike’s, 19:08; 6. L. Green, Santa Rosa, 19.24
 
100-meter dash: 1. J. Quintana, West Las Vegas, 13.0; 2. A. Birk, Santa Fe Prep, 13.22; 3. A. Arellano, Questa, 13.41; 4. L. Green, Santa Rosa, 13.45; 5. C. Flores, West Las Vegas, 13.49; 6. J. Mascareñas, Questa, 13.5
 
1,600-meter run: 1. A. Miller, Robertson, 5:51.53; 2. J. Romero, St. Mike’s, 5:52.73; 3. C. Gonzales, Peñasco, 6:06.34; 4. E. Patterson, Taos, 6:06.72; 5. K. Najara, Santa Fe Indian, 6:07.71; 6. H. Montoya, St. Mike’s, 6:09.31
 
400-meter dash: 1. L. Green, Santa Rosa, 1:02.51; 2. M. Diefendorf, Robertson, 1:03.12; 3. E. Breeden, St. Mike’s, 1:03.45; 4. J. Padilla, West Las Vegas, 1:03.89; 5. J. Quintana, West Las Vegas, 1:03.98; 6. D. Anderson, Santa Fe Prep, 1:05.47
 
300-meter hurdles: 1. C. Timlen, Santa Fe Prep, 52.66; 2. D. Justice, Clayton, 52.84; 3. V. Sanchez, Santa Rosa, 53.71; 4. L. Valencia, West Las Vegas, 54.17; 5. B. Lowe, Waldorf, 54.59; 6. Z. Stereson, Cimarron, 55.78
 
800-meter run: 1. R. Saladen, St. Mike’s, 2:29.48; 2. B. Farrier, St. Mike’s, 2:38.05; 3. E. Cortez, St. Mike’s, 2:39.14; 4. G. Romero, Santa Fe Prep, 2:40.01; 5. E. Patterson, Taos, 2:40.48; 6. M. Guara, Raton, 2:40.80
 
200-meter dash: 1. J. Quintana, West Las Vegas, 27.45; 2. A. Arellano, Questa, 29.06; 3. A. Birk, Santa Fe Prep, 29.3; 4. B. Lowe, Waldorf, 29.74; 5. M. Miller, Robertson, 29.75; 6. S. Padilla, Robertson, 29.86
 
400-meter relay: 1. West Las Vegas, 54.38; 2. Santa Rosa, 54.87; 3. Raton, 54.93; 4. Clayton, 55.06; 5. St. Mike’s, 55.14; 6. Questa, 55.5
 
800-meter relay: 1. St. Mike’s, 1:54.94; 2. West Las Vegas, 1:56.48; 3. Clayton, 1:57.15; 4. Santa Rosa, 2:01.15; 5. Raton, 2:02.33; 6. Cuba, 2:13.47
 
1,600-meter medley relay: 1. Cimarron, 4:52.26; 2. Clayton, 4:54.81; 3. West Las Vegas, 5:03.46; 4. Española, 5:05.97; 5. Santa Fe Indian, 5:13.34; 6. St. Mike’s, 5:16.34
 
1,600-meter relay: 1. St. Mike’s, 4:20.19; 2. West Las Vegas, 4:22.99; 3. Robertson, 4:34.65; 4. Santa Fe Prep, 4:37.68; 5. Clayton, 4:41.19; 6. Raton, 4:45.63