.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Mora's Chavez, Romero shine

-A A +A
By The Staff

Mora’s Henrique Chavez won the 1,600-meter run and the Rangerette track team managed an 11th place team finish this past weekend in the Fort Sumner Qualifier.

Chavez won the 1,600 with a time of 4:55.52; more than nine seconds separated him and his closest competitor.

Chavez ran a 2:04.87 in the 800, placing second to Fort Sumner’s Skylar McMath (2:04.32). He ran third in the 400 (53.42).

The shorthanded Rangerettes were paced by mid-distance runner Andrea Romero’s state-qualifying runner-up finish in the 800 meter run (2:35.9) and a third place in the 1,600.

Fort Sumner will be the destination Saturday for the West Las Vegas tracksters competing in the annual Fox and Vixen Relays.

GIRLS’ HIGHLIGHTS

3200 meters – 1. Christa Boyle, FS, 12:27.12*; 2. Lorri Harman, Tuc,

13:32.17; 3. Tessa Nall, Flo, 13:47.83*; 4. Alex Rodriguez, FS, 14:59.44; 5. Sandra Ortega, Tuc, 15:14.26.

400-meter relay – 1. Fort Sumner, 52.19*; 3. Clayton 52.94*; 3. Clovis JV 53.18; 4. Tucumcari 53.56; 5. Tularosa 54.66; 6. Dexter 56.04.

100-meter hurdles – 1. Ashley Landreth, FS, 17.60*; 2. Shealton Veo-Chenault, Elida, 17.64*; 3. Welborn, Tuc, 17.96; 4. Joceyln Swann, CCS, 18.28; 5. Bagwell, Clay, 18.37; 6. Kent, SJ, 18.70.

100 meters – 1. LaNay Crenshaw, FS, 12.37*; 2. Geary, Clay, 12.67*;

3. Sarah Stinnett, FS, 12.85*; 4. Jacee Isler, CloJV, 12.98; 5.Taylor Huey, Corona, 13.08*; 6. Julia Roberts, CCS, 13.11.

1600 meters – 1. Christa Boyle, FS, 5:54.71*; 2. Tessa Nall, Flo, 6:09.05*; 3. A. Romero, Mora, 6:10.47; 4. Shelly Gensler, Cor, 6:23.92; 5. Lorri Harman, Tuc, 6:27.77; 6. Lucero, Tuc, 6:30.58.

800-meter relay – 1. Fort Sumner, 1:52.52*; 2. Clayton 1:53.70*; 3. Tucumcari 1:55.93; 4. Tularosa 1:56.02; 5. Clovis JV 1:57.64; 6. Dexter 1:58.18.

400 meters – 1. Sarah Stinnett, FS, 62.31*; 2. Taylor Huey, Corona, 62.97*; 3. Rossen, Clay, 64.93; 4. McKayla Gunn, FS, 65.75; 5. Lisa Vidal, Tex, 66.66; 6. Jacee Isler, Clo JV, 67.18.

300-meter hurdles – 1. Ashley Landreth, FS, 49.35*; 2. Delanie Crist, Tex, 50.97*; 3. Lee, Flo, 53.04; 4. Shealton Veo-Chenault, Elida, 53.26; 5. Welborn, Tuc, 55.18; 6. Lori Molina, House, 55.82.

800 meters – 1. Justyne McMath, FS, 2:29.60*; 2. A. Romero, Mora, 2:35.90*; 3. Katelyn Gunn, FS, 2:38.64*; 4. Kennetha Perkins, Tuc,

2:39.36; 5. Jasi Roberts, Dora, 2:41.44; 6. Gensler, Corona, 2:42.54.

1600-meter medley relay – 1. Tucumcari 4:50.56; 2. Dexter 4:51.99; 3. Fort Sumner, 5:01.60; 4. Clayton 5:03. 21; 5. Tularosa 5:13.44; 6. Mescalero 5:14.31.

200 meters – 1. LaNay Crenshaw, FS, 26.39*; 2. Geary, Clayton,

26.68*; 3. Julia Roberts, CCS, 27.04*; 4. Taylor Huey, Corona, 27.73; 5. Lisa Vidal, Tex, 27.76; 6. Delanie Crist, Tex, 28.67.

1600-meter relay – 1. Fort Sumner, 4:21.22; 2. Clayton 4:34.30; 3. Clovis JV 4:54.90.

Shot Put – 1. Trujillo, Clay, 34-1*; 2. Tori Tucker, Flo, 33-11*; 3. Shanna Anthony, Elida, 33-2*; 4. Southward, Tex, 32-3*; 5. Renae Roybal, SR, 31-7; 6. Carla Chavez, Tuc, 30-8*.

Discus – 1. Rivera, Mesc, 99-4*; 2. Trujillo, Clay, 97-4*; 3. Renae Roybal, SR, 93-11; 4. Kayla Cox, Tex, 91-2; 5. Carla Chavez, Tuc, 90-9. 6. Southward, Tex, 88-10.

Long Jump – 1. Barrows, Dex, 15-1; 2. Taylor Huey, Corona, 15-0; 3. Rodriguez, Dex, 14-9; 4. Michelle Fazekas, Tuc, 14-4; 5. Grove, Clo JV, 13-9; 6. Gensler, Corona, 13-8.

Triple Jump – 1. Walker, Cay, 30-10; 2. Jacee Isler, Clo JV, 30-8; 3. Bartram, Tul, 30-8?; 4. McKayla Gunn, FS, 29-7; 5. Riley, Clay, 28-11; 6. Genlser, Corona, 28-3.

Javelin – 1. Tori Tucker, Flo, 119-7*; 2. Kear, Clay, 109-0*; 3. Foote, SJ, 105-3; 4. Megan Martinez, Tex, 104-2*; 5. Lisa Vidal, Tex, 103-4; 6. Renae Roybal, SR, 99-6.

Pole Vault – 1. A. Huey, Cor, 6-0.

High Jump – 1. Rice, Tul, 4-11*; 2. Mayfield, Tex, 4-8; 3. Walker, Clay, 4-6; 4. Taylor Huey, Corona, 4-6; 5. Swagerty, Clay, 4-4; 6. Wilhoit, Clo JV, 4-4.

BOYS’ HIGHLIGHTS

1600 meters – 1. Chavez, Mora, 4:55.52; 2. Sam Chavez, NMMI, 5:05.17;

3. Jimenez, Dex, 5:16.25. 4. Gene Snell, Clo JV 5:20.94; 5. Ty Carroll, Clo JV, 5;20.97; 6. Jacob Arzola, Dora, 5:28.91.

400 meters – 1. Glen Yellowcloud, Mesc, 52.26*; 2. Meairs, SR, 53.35; 3. Chavez, Mora, 53.42; 4. Skylar McMath, FS, 53.97; 5. Anaya, Clo JV, 54.10; 6. Fuller, Dex, 55.02.

800 meters – 1. Skylar McMath, FS, 2:04.32; 2. Chavez, Mora, 2:04.87;

3. Sam Cordova, NMMI, 2:09.15; 4. Jacob Arzola, Dora, 2:1.404; 5.

Jimenez, 2:14.77; 6. A. Pena, Dora, 2:15.37.